00:40 Література рідного краю . «Найдорожче серцю – рідний край» | |
Тема уроку: Література рідного краю .6 клас «Найдорожче серцю – рідний край»Мета уроку: ознайомлення учнів із художніми творами про Україну, де звучить тема рідного краю; виховувати в учнів усвідомлення відчувати себе дітьми матері України , патріотичні почуття, любов до рідного краю; розвивати літературний кругозір учнів, їхнє мислення , творчі здібності, пам’ять
Обладнання: ілюстративні матеріали, фотографії
Хід уроку
І сторінка «Мій рідний край- смолянська земля»
1.Слово вчителя: Доброго дня , діти. Я хочу , щоб на душі у кожного з вас було тепло і радісно. Отож, побажайте одне одному і добрих успіхів на уроці. От бачите - і настрій відразу хороший. Я закликаю сьогодні кожного творчо працювати на уроці..
Повідомлення теми, мети уроку (записують учні)
Діти, зверніть увагу на слова на дошці, що є епіграфом нашого уроку:
Мій прекрасний рідний краю, Н.Смаль
Ці слова я присвятила нашому отчому краю, рідному селу. Я гадаю, що ви теж так же щиро любите свою Україну, рідний наш край, де так голосно співають солов’ї, де линуть веселі пісні , де калина, як дівчина, красується, де хлібами густими поле хвилюється.
(Діти записують епіграф уроку)
Учитель: Наше рідне село Смолянка- краплиночка у світі, Його теплом і любов’ю зігріті, ви - найщасливіші діти у світі. Тут коріння нашого роду славного, тут жили наші діди, прадіди, тут живуть наші батьки, тут народилися й живемо ми. Вслухайтеся у веселий спів пташок у шкільному саду, у шепіт білокорих берізок круг села, пройдіться полями й лісами. Усе тут миле й рідне нам.
Зверніть увагу на фото , зроблені в нашому селі. Справді, кожного, зачарує така дивовижна краса.
2.Робота з ілюстраціями до уроку. Діти, де б не жила людина, наймиліший той край, де вона народилася, виросла. Гадаю, ви прочитали «Казку про рідний край».
ІІ сторінка «Ось що таке рідна земля і свобода!»
1.Творче моделювання: 1.Чим вам сподобалася казка? 2.Якою була подарована володареві пташка. Чим вона його чарувала? 3.Чому пташка втратила спів? 4.Чому володар послухався мудреця? 5.Як змінилася поведінка пташки біля болота? 6.Що змушений був зробити володар? Який вчинок він зробив?
2.Учениця читає уривок:
- Так от звідки моя пташка! Це її рідний край, - замріяно мовив володар. Він згадав свою улюблену столицю, де не був уже три роки. - Відчиніть дверцята клітки й випустіть пташку, - звелів володар. І тоді всі пташки заспівали славу рідному краю, заспівали тисячу й одну пісню волі. Ось що таке рідна земля і свобода!
визначимо тему та основну думку твору. (колективна робота учнів та вчителя)
Тема казки: змалювання туги за рідним краєм Ідея: уславлення рідного краю
3.Розповідь учителя: Знаменитий український богатир Іван Піддубник вигравав змагання з боротьби в Парижі, Нью-Йорку, Лондоні. Про його складали легенди. Власники спортивних клубів Америки намагалися підкупити українського спортсмена. Одного разу йому навіть пригрозили конфіскацією всього гонорару за перемогу, якщо він не залишиться в їхній країні. «Батьківщина за гроші не продається»,- відповів І.Піддубник.
4.Проблемне запитання до учнів: Що ви думаєте про це? Можливо, хтось поступив по- іншому
5.Учитель: Згадайте Василя Симоненка : «Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину»
Діти, навіть птахи й звірі тужать за рідним краєм.
Послухайте : Ми спитали журавля: «Де найкраща є земля?» Журавель відповідає: «Краще рідної – немає»-
6.Учитель: Пригадайте нещодавно прочитану поему М.Вороного «Євшан- зілля». 1.Що допомогло хану повернути сина до рідного краю?
7.Робота в групах: Завдання: І група: - Хто такий патріот? У чому ваш патріотизм?
ІІ група: - Що таке патріотизм? У чому проявляється патріотизм сучасних українців ?
ІІІ сторінка «Не забувай свій рідний край»
1.Учитель: нещодавно, діти, ми вшановували 120-річчя з дня народження видатного письменника, нашого земляка О.П. Довженка. Пригадаємо його прекрасний твір «Зачарована Десна». Тільки людина-патріот з такою великою любов’ю могла так написала про колиску свого дитинства- про рідну Сосницю, про красуню Десну.
-Пригадайте картини, проведені на берегах красуні Десни. Що захоплювало юного Сашка? Учні: Він любив із косарями їздити на луг, лежати на возі. Він стрибав у пісок до Десни, пив воду. Бігав по сінокосу.
2. Розповіді учнів на основі ілюстрацій до твору (комп’ютерна підтримка)
Учитель: (читаю з дошки) «Зачарована Десна - «це задушевна лірична сповідь, по вінця Напоєна любов’ю до рідного краю, до трудового народу, до України з її великим, але скорботним минулим і з її великим І радісним майбутнім». Максим Рильський
3.Поетична хвилинка
Учитель: я хочу вам прочитати свою поезію:
Моє дороге, чарівне село, Ти, як квітка розцвіло. Люблю пахучий аромат я трав, І літнє сяйво вечірніх заграв. Люблю твої квітучії сади І дзвін джерельної води. І невтомних наших трударів. І моїх натруджених батьків. За все люблю моє рідне село, Бо найкраще у світі воно.
Учитель: я хочу, діти, щоб ви прочитали дещо з моїх творів
4.Виразне читання учнів: У невеликому селі я живу, Його традиції чудові бережу. Вивчаю рідну мову солов’їну , Люблю, люблю свою Україну .
У цім селі- найкраща моя школа, І парк, і річечка довкола. А кругом старезнії ліси - повні гомону й краси!
Ох, родючі в нас поля, Видно за селом їх здаля. Десь жайворонок заливається, День хлібороба рано починається.
Сходить сонце над селом, Ранкова тиша стоїть кругом. Пахне квітами і хлібами, Натрудженими хліборобськими руками.
У садку вишневому чути солов’я. Так співає радісно вся моя земля. Вечорова тиша залягає, Натруджене село спочиває.
Чарує біла круговерть, Замітає. Засипає все геть. І тоді красиве ти, село. Хоч і снігом тебе занесло.
Куди ж я не піду. Кращого місця ніде не знайду, І лину серцем я туди, Де дитинства мого є сліди.
Учитель: Діти, ваше дитинство проходить у рідному селі. Ви тут живете, ходите до школи, спілкуєтеся із друзями, односельцями.
5.Творче завдання проблемного характеру: Назвіть улюблений куточок у рідному селі. Поясніть, чим він вам дорогий. (Учнівські розповіді) Учитель: А для мене, діти, улюблений куточок там , де я живу, знаєте. На території старої школи багато дерев. Уже цілий березовий парк. І ось там, а особливо влітку вранці так виспівують солов’ї, кують зозулі, іноді дятли вистукують. Я просто захоплююсь такою красою!
6. «Скарбничка народної мудрості» Учитель: пригадайте, діти, що таке прислів’я? Які прислів”я, приказки про рідний край ви приготували
Учні: Кожному мила своя сторона.
Рідна земля і в жмені мила.
За рідний край і життя віддай.
Всюди добре, а вдома - краще.
ІV.Домашнє завдання: Творча робота за одним з поданих прислів’їв
V. Мотивація оцінок. Підсумки уроку
Дорогі діти! Де б ви не жили, завжди повертайтеся в дорогий серцю край, у своє рідне село, де милий і рідний кожен куточок. Хочеться вірити, що наша Україна переживе такий важкий час і завдяки сильному патріотизму нашого народу стане сильною європейською державою. А вам, молодому поколінню, творити її майбутнє. Хочеться, щоб ваше дитинство проходило під мирним українським небом на мирній українській землі. Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, Красу її вічно живу і нову, І мову її солов’їну.
| |
|
Всього коментарів: 0 | |