Вітаю Вас, Гість
Головна » 2014 » Грудень » 06 » Ускладнене просте речення. Систематизація й узагальнення знань учнів
01:32
Ускладнене просте речення. Систематизація й узагальнення знань учнів

Тема уроку:     Ускладнене просте речення. 

Систематизація й узагальнення знань учнів                                                                                                              

Мета уроку:            повторити, узагальнити,  систематизувати

                                знання учнів про просте речення;

                                формувати вміння розрізняти                                       

                                прості речення, правильно їх  інтонувати,

                                розставляти розділові знаки ;

                                удосконалювати вміння учнів робити

                                синтаксичний розбір простих речень;

                                розвивати зв’язне мовлення учнів;

                                виховувати любов до природи , рідного краю

 

Тип уроку:               урок узагальнення, систематизації

                                набутих знань

 

Обладнання:           підручник, картки, схеми

 

Хід уроку

 

І.Організаційний момент

ІІ.Мотивація навчальної діяльності

   (повідомлення теми, мети, завдань уроку)

Епіграф:   О мій прекрасний рідний краю,

За тебе кращого нема, я знаю

                                                                  Н.Смаль

ІІІ.Актуалізація опорних знань учнів

  1.Лінгвістичний діалог із класом (за схемою)

Відповіді учнів:

-за метою висловлювання просте речення буває…

( розповідне, питальне, спонукальне).

 

-За наявністю головних членів…( односкладні, двоскладні).

 

-За емоційним забарвленням…(окличне, неокличне).

 

-За наявністю другорядних членів…( поширене, непоширене)

 

-За висловленням думки …(повне, неповне).

 

-За наявністю ускладнювальних компонентів…

 ( ускладнене, неускладнене).

 

 

2.Робота з таблицею:

-Просте речення може  ускладнюватися…

( однорідними членами речення, звертанням, вставним

  елементом, відокремленим членом).

ІV. Закріплення здобутих знань та формування практичних умінь

і навичок( тренувальні вправи)

 

1. Установити відповідність : визначити, чим ускладнене просте речення.   Поставити  розділові знаки

 

         1.Жовтіють повсюди кульбаби, перші весняні квіти  

         наших полів.   

         2.Десь далеко, із-за темного  соснового лісу, 

         обізвався грім.

         3.Луги, струшуючи срібну росу, розляглися співами

         своїх соловейків.

         4.Село, оповите тишею, дихало пахощами квітучих садків

 

А- відокремлене означення

Б- відокремлена обставина

В- відокремлена прикладка

Г- відокремлений уточнювальний член речення

2.Інтерактивна вправа (робота в парах ):

Утворити варіанти поданого речення:

              Такої пізньої весни ще не було

 

  1 пара: ускладнити речення однорідними членами речення.

  2 пара: ускладнити речення вставним словом.

  3 пара: ускладнити речення відокремленим означенням.

     

 

  3. Творче конструювання:

  З кожної пари наведених простих речень утворити

      речення з відокремленими членами:

 

 1.Холодний вітер проймав наскрізь. Він був різкий і

    поривчастий.

  2.Яблуня вкрилася білим пахучим цвітом. Вона звеселяла

    весняний садок.

  3.Довкола села простягся вічнозелений сосновий ліс.

     Він є джерелом багатства і краси.

  4.Святим для мене є матусин рушник. Рушник заквітчаний зеленим

   барвінком і червоною калиною.

 

 4. Повторення схеми розбору простого речення

 5. Робота біля дошки. Синтаксичний розбір речень:

 

   1.У калині, кажуть, цілюща сила й чарівна краса.

   2.Спить моє рідне село, оповите серпанком нічним

(індивідуальна робота)

 

 6.Усний синтаксичний розбір простого речення:

  

   Слався, рідна земле моя, рясними садами, квітучими

   полями.

   ( повторення: односкладні речення; розділові знаки

     при звертанні)

 

 

 7.Робота з епіграфом :пояснити розділові знаки .  

  Визначити, чим ускладнене просте речення.

  Завдання: дібрати синоніми до «рідний край»).

 

 V.Узагальнююча вправа:

орфографічний практикум: пояснити розділові знаки в реченнях:

1.Здається я ще ніколи не помічав такої чаруючої краси на Десні.

2.У тих піснях оживає і босоноге дитинство і матусина пісня  колискова   тихе надвечіря  і біленька  вишня в саду.

3.Про тебе рідний мій краю пісня щира лине й серце мені  звеселяє.

 

VІ.Домашнє завдання:

      

       Високий рівень:   написати творчу роботу «Моє рідне село»,

                                  використовуючи ускладнені прості речення

 

      Достатній рівень: підручник, стор. 250, завд.28,

                                  поставити розділові знаки

   

      Середній рівень:   побудувати  прості речення зі звертаннями

                                   та вставними словами

 

     

 VІІ.Мотивація оцінок .Підсумки уроку.

 

Категорія: Розробки уроків | Переглядів: 4091 | Додав: nismal | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 bojcisinsveta • 09:56, 23.11.2020
Можна відповіді до завдань?
avatar